Hozzászólás: Az online kampányok értékelése http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/ Sat, 25 Sep 2021 14:06:36 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.2 Szerző: K&V: Mit csinál a médiatervező? at Rabbit | online media blog http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-27673 Sat, 12 Jul 2008 11:19:11 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-27673 […] véget ért a kampány, arról a tervező post-buy elemzést készít, amihez az adatokat általában a kampány menedzser vagy a média asszisztens készíti […]

]]>
Szerző: Katt ide folyt. (thx to El) at Rabbit | online media blog http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-26882 Sun, 25 May 2008 19:35:28 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-26882 […] korábban írtam egy postot arról, hogy szerintem mi a fontos, és ez nem a CT meg a CTR volt. De: ezek még mindig többet […]

]]>
Szerző: el http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3850 Mon, 12 Mar 2007 13:38:59 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3850 kösz, konferenciaszervezéssel nem foglalkozom, bőven elég, ami van :P

]]>
Szerző: sdw http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3848 Mon, 12 Mar 2007 11:49:19 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3848 el: kell csinálni egy médiatervezés2.0 konferenciát, akarommondani szimpóziumot és akkor majd minden jó lesz és szép :DDD

]]>
Szerző: el http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3825 Sun, 11 Mar 2007 18:59:38 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-3825 haha, rabbit belinkelte újra ezt a postot és most így laza féléves csúszással viszonoznám zs barátom köszöntését: szia zs :) (és bocs, nem vettem észre a hozzászólásodat anno)

jó zárszó volt, más kérdés, hogy ilyenkor eszembe jut: bazz, milyen jó lenne, ha nem csak páran látnánk ennyire át a problémákat, szituációkat, amikben vergődünk és elcseveghetnénk ezekről, talán “a világ is jobb lenne”, blabla, de aztán eszembe jut, amit Rabbitnek már korábban írtam: “Prófétát játszunk egy üres sivatagban… – de legalább mi odafigyelünk egymásra :) ”

szűkebb környezetedre még csak-csak tudsz hatással lenni, de egy egész piacot elkezdeni megváltoztatni? lentről? páran? hát, nem tartom magam nyuszinak (no offense to our host here ;) ), megvívtam a saját csörtéimet nem egyszer, de ehhez én sem érzem magamban az erőt…

talán majd apró pici lépésekkel

]]>
Szerző: zs http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-54 Tue, 12 Sep 2006 18:40:03 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-54 Na, egész jó kis eszmecsere lett ebből.:-)
Sajnos túl sok igazság van abban, amit el mond, elmond. (amúgy szia El:), meg üdv mindenkinek aki itt ír és mozog)
Az ok-okozat elég részletesen megtalálható fentebb, talán csak egy dolgot említettetek érintőlegesen: pénz, pénz, pénz.
Unalmas, de ez van.
Ha van jó pár ügyfeled (persze pár jó, lehet, hogy jobb lenne), akiknek évek óta (tényleg évek óta!) mondod, hogy lehetne ezt másképp is, és végül néhánynak tényleg felkelti az érdeklődését a dolog (ti. a hatékonyság mérése), akkor a legtöbb esetben ott buksz el, amikor kiderül, hogy ez milyen költséggel jár. Pl. a fentebb említett adserver költséggel, mert ilyenkor bizony mindent mérni kell, és a sok megjelenés sokba is kerül, már adserverileg. De ez nem azért van, mert gonosz az ügynökség.(abban talán egyet értünk, hogy az ügynökség egyik feladata, hogy adott pénzből minél több megjelenést biztosítson, minél több embert/felhasználót érjen el a célcsoportból, lehetőség szerint minél célzottabban/minél kisebb holtszórással. Megjegyzem ez utóbbi egyébként bármily hihetetlennek tűnik, nem is mindig olyan fontos az eredményesség szempontjából, mert jó vásárlással felborulhat ez a sztenderd. Nem, eredményesség alatt most nem CPC árat, CT számot vagy CTR%-ot értek, hanem konkrét eladást, hogy az mibe került az ügyfélnek és mennyi pénzt hozott neki. Ezt inkább nem ragozom tovább, mert nem is akartam ennyit írni, az előző gondolatomat meg még be sem fejeztem.:-) )
Nem veszed figyelembe Rabbit, amikor azt írod “Az ügyfél azt sem tudja mi az az adserver, csak annyit lát, hogy a profi változatért relatíve sokat kell fizetnie. (Itt is az ügynökség érdeke ugye, hogy ezen is keressen.)”, hogy az ügyfél (több, mint valószínű) még így is olcsóbban jut az adserverhez, mintha direktben próbálna szerződni a szolgáltatóval. Vagyis még spórol is.
Az se legyen már “szentségtörés”, ha egy ügynökség (vagy bármilyen cég) a munkájáért pénzt szeretne kapni. (jó, jó, a munkájával arányos mértékűt)
Fent többször is leírtátok, itt szolgáltatásról van szó. Ami bizony pénzbe kerül. Minél jobb, minél teljesebb, annál többe. Ami persze akkor jó, ha végül ez az ügyfél számára megtérül. Csakhogy ma még ott akad el a dolog, hogy “úristen, ez miért ilyen drága?! kösz, inkább nem.”
A technikai költség ráadásul csak egy része, mert magától az az elemzés nem készül el, azt valakinek meg kellene csinálnia, pláne, ha személyre szabott statot akarsz adni az ügyfélnek. Ha összeadod a ráfordított munkaórákat (most csak a kampány utániakat, mert ezt nem árt azért előtte is végiggondolni: pl. stat leszedése, formázása, hibák korrigálása – mert a leszedett adatokban azért ki kell igazítani azokat a szöszöket, amiket a szoftver rosszul értelmez, mivel gondolkodni nem tud -, a fontos pontok kigyűjtése, következtetések levonása, javaslattétel a későbbikere, esetleg az ügyfél meglátogatása, mert szinte biztos, hogy nem fogja érteni egy jelentős részét annak, amit leírsz, így valszeg igényli, hogy elmagyarázd neki – újra. nem hülye ő, csak nem ez a szakmája.) és ezt megszeretnéd vele fizettetni, akkor ismét jön a kérdés: “mi kerül ezen ennyibe???” Jelentem, a munka, azaz a munkabér (ami mögött meg ugye az a tudás van, ami a tiéd/cégedé, amit valószínűleg több év alatt szedtél magadra, és amiért ő az ügyfél, nem pedig Te).
Nincs ez mindenhol így. Agyilag, anyagilag fejlettebb országokban teljesen természetes, hogy ennek (is) ára van.
Itthon viszont még egy ideig biztosan mindig azt fogja keresni az ügyfelek egy jelentős része, hogy hol spóroljon. Részben érthető ez, de: szerintetek miért csinál annyi kreatívot “garázs” cég? És ki szenved velük, miattuk, amikor nem működik a hirdetés? (se technikailag, se hatását tekintve) Az ügynökség. A kreatívot farigcsáló emberke, meg “rimánkodik” – némelyik követelőzik -, hogy ugyan segíts már neki, mondd meg mit csináljon, esetleg csináld már meg helyette, de legalább küldj már egy scriptet, ami működik, és amit ti csináltatok meg korábban. Ő pedig küldi a számlát az ügyfélnek.
Konrád, sajnos van egy rossz hírem. Attól tartok minél több lesz az olyan kis kkv ügyfeled – ne érts félre, kívánom, hogy legyen:) -, amelyiknek ilyen teljes szolgáltatást nyújtasz, annál többe fog ez neked és nekik is kerülni. (több ember, nagyobb rezsi, stb.) Nem fog menni gombnyomásra, automatizmus csak bizonyos mértékig működhet, és még egy csomó dolog miatt nem lesz fordítottan arányos az ügyfél szám és ügyfél költség, ár.

Ja, és még valami. Mindig lesz egy csomó olyan cég, akinek nem is éri meg, hogy ilyen mélységű szolgáltatást vegyen igénybe, mert az igazán fontos érték (maga a termék/szolgáltatás vásárlása) nem a weboldalon keresztül realizálódik, hanem az üzletben, és a megtérülés elemzése, kutatása aránytalanul sokba kerül a kommunikációra fordítható pénzéhez képest.:)
Neki elég lesz annyi, ha érzi, hogy jobban megy az üzlet. (és tényleg csak érzi, mert nem biztos, hogy elkezd utána számolni otthon, pontosan mikortól, mennyivel, vajon minek köszönhetően, milyen periódusokban, honnan jönnek többen, stb., stb., stb.)

Valami biztosan kimaradt, de majd valaki kijavít.:)
Üdv!

]]>
Szerző: sanna http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-36 Sun, 20 Aug 2006 21:37:48 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-36 Szerintem, a poszt, együtt a kommentekkel, nagyon élvezetes lett–talán kiegyensúlyozott is (bár jó lenne még több vélemény–akár a stex-ben is :)). köszi.

]]>
Szerző: Rabbit http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-35 Wed, 16 Aug 2006 07:01:11 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-35 Egyébként ezek a kommentek eléggé kitágították mondandómat, ami kb. arról szólt volna, amit a ClickZ hasábjain is fejtegetnek cégek KPI riportjaival kapcsolatban (http://clickz.com/showPage.html?page=3623141): It`s easy to get buried in the data and lose focus on what really matters. (…) In many cases, too much time is given to report creation and not enough to analysis.

Nem gondoltam, hogy ez multi vs. kkv, hatékonyság vs. lehúzás, ügynökség vs. tanácsadó avagy más irányt vesz majd… Az erről való vitát szívesen átengedem sokat látott kollégiáimnak ;)

]]>
Szerző: el http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-34 Wed, 16 Aug 2006 03:18:19 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-34 Konrad, bár oszthatnám – ahogy eddig is céloztam rá – az optimizmusodat. sajnos edukáció (amit én viszonylag gyakran tartok/szervezek), mint olyan érdeklődőnek tűnő, de valójában tök süket fülekre talál.

és a középső szakaszát a postodnak erős cikóriának érzem, talán nem véletlenül, de mint ilyennel nem is értek egyet (persze vágom, hogy ez felkérés táncra – és én jól táncolok ;) ), én annak örülnék, ha legalább egy multi-ügyfelem olvasná ezt, magába nézne és azt mondaná: “úristen, lehet, hogy rólam ír? ilyen lennék? valamit tennem kell – MOST!”
írtam már: kicsiknél – for obvious reasons – ez működik, nagyoknál – ugyanezért – nem :(

bocs, mennem kell, bekapcsolt a reality check megint…;)

]]>
Szerző: Konrad http://rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-33 Tue, 15 Aug 2006 17:02:23 +0000 http://www.rabbitblog.hu/2006/08/11/az-online-kampanyok-ertekelese/#comment-33 Hogy hány multi ügyfél olvas ilyet? Nagyon jó a kérdés! Meg fogom nézni, hátha valamit sikerül a statból kiszedni.
Nem tudok olyan arányt mondani, hogy hány multi kezeli ezt ésszel és hány erőből. Nekem nem annyira rossz a tapasztalatom, mint amennyit a te írásaidból kiolvastam, bár sejtem merre dolgozol, és ha igazam van, akkor jóval több cég ügyeit ismered, mint én.

A Rabbit írására történő elég éles reakcióból viszont úgy érzem, hogy addig jó nekünk, amig az ügyfelek nem olvasnak ilyen blogokat, és nem kezdenek el kérni ilyen anyagokat ;-)

Na jó, ez gonoszkodás, de én azt gondolom, hogy igenis tanítani kell az ügyfelet, még akkor is, ha nagy multiról van szó. Mert valamiért – úgy látom – ez már máshol működik…

]]>